Zmiany skórne w przebiegu boreliozy

Po ugryzieniu przez kleszcza bardzo często jesteśmy w stanie zaobserwować na naszej skórze specyficzną zmianę określaną jako rumień. Jej nietypowy charakter może okazać się dla nas prawdziwym wybawieniem, przyczynia się bowiem do tego, że rumień jest zmianą stosunkowo prostą do rozpoznania.

Zmiana jest czerwona i w zdecydowanej większości przypadków przypomina swoim kształtem okrąg albo owal. Często jej wygląd budzi też skojarzenie z pierścieniem, o ile bowiem rumień jest czerwony na swoim obwodzie, o tyle w środku jego przebarwienie jest wyraźnie jaśniejsze. Najczęściej w pierwszej fazie rozwoju nie jest zbyt duży, z czasem jednak rozrasta się obwodowo.

Rumień na skórze

Nie ma tu reguły, bywa jednak i tak, że rumień osiąga wielkość piętnastu centymetrów, co sprawia, że trudno go przeoczyć. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań zapobiegawczych, rumień jest zmianą skórną, która może się utrzymywać na jej powierzchni przez około dwa tygodnie, choć znane są też przypadki, w których utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Niekiedy przyjmuje postać pęcherzykową lub martwiczą, zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. Osoby, które dostrzegają tego rodzaju zmianę skórną, zazwyczaj nie skarżą się ani na dolegliwości bólowe, ani na te, które są związane z ewentualnym swędzeniem.

Rumień na skórze

Nie oznacza to jednak, że rumień należy ignorować. Jego leczenie staje się koniecznością, leczenie miejscowe nie jest przy tym skuteczne, stąd też lekarze najczęściej sięgają po antybiotyki. Rumień zaliczany jest do tak zwanych zmian wczesnych boreliozy. Może pojawić się już trzy dni po ukąszeniu przez kleszcza, choć równie dobrze może zaznaczyć swoją obecność dopiero po miesiącu.

Zmiana wczesna nie musi być zresztą wcale jedyną, bakterie mogą bowiem przedostać się do krwi, a potem do praktycznie każdego narządu, jaki znajduje się w ludzkim ciele. Już choćby dlatego borelioza powinna być leczona tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Rumień to najpopularniejsza, ale wcale nie jedyna, skórna postać boreliozy. Innym objawem jest tak zwany chłoniak limfocytowy skóry, choć wypada podkreślić, że ten pojawia się zdecydowanie rzadziej. Ma zwykle wygląd guzka, stosunkowo łatwo można go przy tym rozpoznać dzięki charakterystycznemu dla niego zabarwieniu w kolorach czerwonym i niebieskim. Również ta zmiana skórna może wydawać się niegroźna, a dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie jest zmianą bolesną. Najczęściej pojawia się na sutku oraz na płatku lub małżowinie usznej. Charakterystyczne dla tego rodzaju zmiany skórnej jest też to, że częściej niż u osób dorosłych pojawia się ona u dzieci.

Autor

Magdalena Glińska

Redakcja leczymyborelioze.pl