Rumień wędrujący - charakterystyka

Trudno nie zgodzić się z tym, że w trakcie długich, letnich wieczorów przebywanie w lesie lub w miejskim parku jest wyjątkowo przyjemne. Niestety, odpoczynek na łonie natury ma także swoje wady. Wśród niebezpieczeństw, jakie na nas czekają, na szczególną uwagę zasługują ukąszenia kleszczy.

Same w sobie nie są one szczególnie nieprzyjemne, należy jednak liczyć się z tym, że są w stanie doprowadzić do boreliozy, choroby, która – gdy się jej nie leczy – jest w stanie wywołać w ludzkim organizmie zmiany na tyle poważne, że nie da się ich już odwrócić. Już po ukąszeniu kleszcza, nie powinno się wpadać w panikę, dobrze jest jednak starannie obserwować stan skóry. Istnieje ryzyko, że pojawi się na niej rumień, choć należy liczyć się też z tym, że nie pojawia się on wcale u wszystkich osób, które zostały ukąszone.

Borelioza a rumień wędrujący

Samo pojawienie się rumienia nie jest zresztą powodem do paniki, niejednokrotnie jest to bowiem jedyna reakcja ukąszonego organizmu. Niestety, jest to również jeden z najbardziej charakterystycznych objawów świadczących o zakażeniu boreliozą, a to sprawia, że wskazane jest poznanie charakterystycznych dla niego cech. Zwykle rumień wędrujący pojawia się na skórze od trzech dni do nawet trzech tygodni po ukąszeniu nas przez owada. Utrzymuje się przez około cztery tygodnie i w zdecydowanej większości przypadków znika samoistnie.

Rumień po ukąszeniu kleszcza

Jak wygląda rumień wędrujący

Najczęściej pojawia się jako czerwonawa plamka, dla której charakterystyczne jest to, że rozchodzi się promieniście. Czerwona obręcz powiększa się zresztą każdego dnia, typowe jest przy tym dla niej przemieszczanie się. Średnica takiego rumienia wynosi przynajmniej pięć centymetrów, co sprawia, że rumień wędrujący można dość szybko odróżnić od innych reakcji alergicznych, jakie może spowodować kleszcz. Dla rumienia wędrującego typowe jest także centralne przejaśnienie, choć jednak mamy z nim do czynienia w zdecydowanej większości przypadków, musimy liczyć się z tym, że nie jest to wcale norma.

Znacznie bardziej miarodajnym znakiem rozpoznawczym rumienia jest więc czas jego pojawienia się. Klasyczna reakcja alergiczna pojawia się zwykle już dzień po ukąszeniu, podczas gdy rumień występuje najwcześniej po trzech dniach. Rumień może różnić się zarówno zabarwieniem, jak i kształtem w zależności od tego, kto został zainfekowany przez tę zmianę skórną. Czasem pojawia się nawet kilka zmian skórnych, z których każda występuje w nieco innym miejscu. Może on też pojawić się w towarzystwie wypełnionych płynem pęcherzyków.

Autor

dr Wojciech Jarosz

Redakcja leczymyborelioze.pl