Pytania i odpowiedzi

 • Czy kleszcze można spotkać tylko w lasach?

  To błędne przekonanie, bo kleszcze bytują praktycznie na wszystkich terenach zielonych. Lubią miejsca wilgotne, lasy liściaste i mieszane, ale też zwykłe łąki czy pastwiska. Można je spotkać nawet w kępach traw i oczywiście na krzewach. Nie spotkamy ich jednak na bagnach, torfowiskach, a także w borach sosnowych (w mieszanych już tak). Kleszcze spotkamy przede wszystkim na północy, Podlasiu, w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

 • Jak dochodzi do zarażenia boreliozą?

  Wystarczy jedno ugryzienie przez kleszcza, który jest zakażony krętkiem Borrelia burgdorferi. W momencie, kiedy kleszcz ssie krew, dochodzi do zakażenia. Ma na to też wpływ ślina kleszcza, która działa na odporność organizmu, sprawiając, że jest ona znacznie mniejsza w obszarze bezpośrednio przyległym do wkłucia. Pierwszym objawem jest zazwyczaj rumień wędrujący.

 • Co to jest rumień wędrujący?

  To główny objaw zarażenia boreliozą, który pojawia się nawet u 60-80% chorych. Najczęściej dochodzi do tego po około 20 dniach od zakażenia. Najpierw jest to grudka lub plamka na skórze, która szybko się powiększa. Rumień pojawia się głównie na skórze tułowia i rąk oraz nóg, a także szyi, głowy oraz dołów pachowych i pachwin – czyli w miejscach, które najczęściej są atakowane przez kleszcze.

 • Jak długo wylęga się borelioza?

  Najczęściej potrzeba 7-9 dni na pojawienie się objawów, ale rumień wędrujący pojawia się często dopiero po miesiącu. Nawet połowa chorych nie ma więc żadnych objawów i borelioza wykrywana jest w postaci późnej, gdy bardzo trudno ją leczyć.

 • Czy borelioza może powodować choroby serca?

  Tak, choć nie zdarza się to bardzo często. Najczęściej choroba wpływa na mięsień sercowy, u ok. 4-8% chorych powodując zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego i śródkomorowego. Jeszcze rzadziej zdarza się niewydolność serca lub zapalenia wsierdzia.

 • Czy da się całkowicie wyleczyć boreliozę?

  Tak, ale kluczowy jest w tym przypadku moment, w którym choroba zostanie wykryta. Zasada jest prosta: im szybciej uda się wykryć boreliozę, tym większa jest szansa na to, że chorobę uda się całkowicie wyleczyć. Jeśli borelioza zostanie wykryta późno, krętki Borrelia burgdorferi mogą wywołać duże zmiany. Warto jednak pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Nie warto więc po każdym ukąszeniu kleszcza od razu profilaktycznie stosować antybiotyków. Najczęściej więcej będzie z tego szkody niż korzyści.

 • Jak długo leczy się boreliozę?

  Nawet jeśli boreliozę da się szybko wykryć, jej leczenie jest długotrwałe. Szacuje się, że zajmuje 2-4 tygodnie. Dorosłym osobą podaje się doksycyklinę, a dzieciom i kobietom w ciąży amoksycyklinę.