Mniej typowe objawy boreliozy

Gdy mówimy o znanych nam objawach boreliozy, najczęściej mamy na myśli rumień wędrujący. Pojawia się on w większości przypadków, nic więc dziwnego, że również w literaturze medycznej i poradnikowej poświęca się mu wiele uwagi. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie jest to wcale jedyna postać wspomnianej choroby.

Borelioza – zapalenie stawów

Jednym z jej objawów może okazać się też zapalenie stawów, zwykle dające o sobie znać w niedługim okresie po wystąpieniu zmian skórnych. Najczęściej zajęty jest jeden lub dwa stawy, dla boreliozy charakterystyczne jest przy tym to, że atakuje przede wszystkim stawy duże. Tym razem nie ma już mowy o objawie, który można przeoczyć, zaatakowane stawy puchną bowiem, pojawia się ich bolesność, a niekiedy również sztywność. Zwykle chory staw nie jest zaczerwieniony, choć w okolicy mogą pojawiać się typowe dla tej choroby zmiany skórne. Objawy związane ze stawami potrafią najpierw cofać się, a następnie nawracać przez kilka tygodni, choć w pewnym momencie dochodzi do ich całkowitego ustąpienia. Zapalenie stawów zwykle również wymaga stosowania antybiotykoterapii. Niekiedy choroba przechodzi w swoją przewlekła formę i w takim przypadku zniszczenia powierzchni stawowej potrafią już być nieodwracalne.

Objawy boreliozy

Borelioza – neuroborelioza

O niebezpieczeństwie związanym z boreliozą mówi się jednak przede wszystkim wówczas, gdy mamy do czynienia z objawami dotykającymi ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej mamy wówczas do czynienia z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, choć chory może borykać się również z zapaleniem mózgu. Lekarze określają te zmiany wspólną nazwą neuroborelioza zastrzegając, że może być ich znacznie więcej. Neuroborelioza atakująca mózg ma zwykle łagodny przebieg, problemem z nią związanym wydaje się jednak nieswoistość objawów, z jakimi zmaga się pacjent. Bóle głowy lub sztywność karku sygnalizują także wiele innych schorzeń, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy.

O bardziej skomplikowanej sytuacji można mówić w momencie, w którym dochodzi do zapalenia nerwu twarzowego, w takim przypadku bowiem szybko zmienia się wyraz twarzy osoby chorej. Neuroborelioza może też zaatakować te nerwy, które odpowiadają za prawidłowe widzenie i właściwe ruchy wykonywane przez gałki oczne. W takim przypadku chorzy najczęściej skarżą się na zaburzenia widzenia podkreślając jednak, że nie mają one trwałego charakteru. Innym poważnym problemem okazuje się zajęcie nerwów obwodowych, wiadomo bowiem, że skutkiem ubocznym takiego stanu rzeczy mogą okazać się problemy z poruszaniem się u pacjenta.

Autor

dr Wojciech Jarosz

Redakcja leczymyborelioze.pl