Leki na boreliozę i ich specyfika

Poszukiwanie skutecznego leku na boreliozę jednoczy w wysiłkach naukowców z całego świata. Od niedawna możemy przy tym mówić o odkryciach, które zasługują na miano przełomowych. Naukowcy analizujący zachowanie bakterii wywołujących boreliozę dostrzegli, że doskonale radzą sobie one bez żelaza.

Oczywiście, są one w stanie znaleźć odpowiedni substytut tego pierwiastka i najczęściej jest nim mangan. To zresztą jedyny znany obecnie nauce organizm, który jest w stanie funkcjonować bez żelaza. Każda inna forma życia wykorzystuje je choćby po to, aby możliwe stało się wytworzenie protein i enzymów, które są jej niezbędne do życia. Oczywiście, organizmy zdają sobie z tego sprawę, blokowanie dostępu do żelaza jest więc jedną z najpopularniejszych metod walki z pasożytami, jaką stosują.

Antybiotyki na kleszcze

W przypadku bakterii wywołującej boreliozę metoda ta nie zdaje się jednak na wiele, skoro substytutem żelaza może być w ich przypadku mangan. Współcześnie za jedyną skuteczną metodę leczenia boreliozy uważa się tą, która zakłada stosowanie antybiotyków. Niestety, antybiotyki działają naprawdę dobrze przede wszystkim wówczas, gdy choroba jest wykrywana we wczesnym stadium jej rozwoju.

Leczenie boreliozy antybiotykami

Antybiotyki atakują ściany komórkowe bakterii, niektóre jej formy z czasem uczą się jednak reagować na tego rodzaju ataki.

Powikłania boreliozy

Jeśli borelioza nie jest rozpoznana we właściwym momencie, a także wówczas, gdy pacjent nie zdecydował się na podjęcie adekwatnego leczenia, może okazać się, że pojawi się ryzyko wystąpienia powikłań, o których wiadomo, że są one niebezpieczne dla naszego zdrowia. W tym kontekście najczęściej mówi się o zmianach zapalnych stawów oraz o zapaleniu mięśnia sercowego, choć poważną konsekwencją boreliozy może być też zapalenie nerwów czaszkowych, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, a nawet zapalenie mózgu. Leczenie powikłań jest jeszcze bardziej skomplikowane niż walka z samą boreliozą. Bardzo często prowadzi przy tym wyłącznie do zaleczenia procesu chorobowego, a nie do wyeliminowania źródeł problemów ze zdrowiem.

Autor

Michał Stankiewicz

Redakcja leczymyborelioze.pl