Jak zapobiegać boreliozie?

Jeśli zależy nam na zapobieganiu boreliozie, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o możliwie jak najlepszej ochronie osobistej, gdy wybieramy się w tereny zalesione. Ostrożność należy zachować zwłaszcza w okresie od maja do października, nie można przy tym zapominać o tym, że problematyczne mogą okazać się zarówno wypady do lasu, jak i do parku, na łąkę oraz na tereny z zaroślami.

W jaki sposób zabezpieczać się przed kleszczami?

Jeszcze przed spacerem dobrze jest spryskać ciało i odzież specjalnymi substancjami, których celem jest odstraszenie kleszczy. Jeśli zabieramy ze sobą małe dzieci pamiętajmy, że dość niebezpieczne mogą być repelenty o wysokim stopniu koncentracji. Nawet te, które mają ten stopień niższy nie powinny być przy tym rozpylane na dziecięcym ciele, ale przede wszystkim na odzieży. Odzież jest zresztą kolejnym elementem profilaktyki pozwalającej nam uchronić się przed kleszczami. Najlepiej sięgać nie tylko po długie spodnie i skarpety, ale i po wysokie buty i nakrycie głowy. Jeśli mamy jasną odzież, powinniśmy sięgać po nią w pierwszej kolejności.

Kleszcze są na niej lepiej widoczne, a tym samym możemy je strącić zanim dojdzie do ukąszenia. Pewne działania profilaktyczne należy podjąć również po zakończeniu spaceru. Zaleca się staranne przejrzenie całej powierzchni ciała. Gdy zabraliśmy ze sobą dzieci, szczególną uwagę należy poświęcić skórze głowy. Dorośli mają znacznie więcej miejsc narażonych na ukąszenia, należy więc zwracać uwagę na nogi, pośladki, pachwiny, a nawet na okolice podbrzusza. Jeszcze bardziej narażone na ukąszenia są czworonogi, je również dobrze jest więc poddać kontroli.

Zapobieganie kleszczom

Co zrobić w przypadku zauważenia kleszcza?

Oczywiście, nawet największa troska nie będzie stuprocentowym zabezpieczeniem, może więc okazać się, że mimo wszystko ukąsił nas kleszcz. W takim przypadku pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć jest usunięcie go tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

W jaki sposób usunąć kleszcza?

Jeśli kleszcz nie zdążył się związać, wystarczy, że go strącimy. W innych przypadkach zalecane jest użycie pęsety z tępymi końcami lub końcówek własnych palców – obowiązkowo w rękawiczkach lub zabezpieczonych przez chusteczkę. Kleszcz powinien zostać przez nas chwycony tam, gdzie znajduje się jego okolica gębowa, powinniśmy przy tym zwrócić uwagę na to, aby odbyło się to możliwie jak najbliżej skóry. Sam nasz ruch powinien być zdecydowany, ale niezbyt mocny, nie powinniśmy bowiem doprowadzić do rozerwania ciała kleszcza. Już po wykonaniu zabiegu dobrze jest przemyć miejsce ukąszenia alkoholem lub specjalistycznym środkiem odkażającym, choć czasem wystarczyć może zastosowanie w tym celu wody z mydłem. Nie zaleca się smarowania kleszcza tłuszczem.

Autor

Magdalena Glińska

Redakcja leczymyborelioze.pl