Jak wykryć boreliozę - badania i testy

Borelioza jest najgroźniejszą z chorób, jakie przenoszą kleszcze. Statystyki mówią o tym, że obecnie jest ona przenoszona nawet przez 29 procent kleszczy, choć bardziej precyzyjnie należałoby dodać, że dane te odnoszą się do anaplazmozy, a więc choroby, która przypomina nieco boreliozę.

Pierwsze objawy tej choroby można relatywnie łatwo pomylić z grypą lub przeziębieniem, alarmujące powinno być zaś to, że kolejne są związane z układem krążenia, stawami oraz z nieprawidłową pracą serca. 21 procent kleszczy może być zarażonych boreliozą podczas gdy nawet 5,7 procenta przenosi pierwotniaki, które mogą nam zafundować babeszjozę z objawami zbliżonymi do tych, jakie są charakterystyczne dla malarii.

Choroby odkleszczowe

Badacze zwracają też uwagę na to, że kleszcze znajdujące się pod ich obserwacją potrafiły przenosić patogeny nie jednej, ale kilku chorób. Najczęściej były to anaplazmoza oraz borelioza, choć przypadki wystąpienia zagrożenia zakażenia się trzema z nich wcale nie były ekstremalnie rzadkie. Jakby tego było mało, kleszcze mogą doprowadzić także do schorzenia mającego podłoże wirusowe. Mowa jest tu o odkleszczowym zapaleniu mózgu. Na szczęście, tym razem ryzyko nie jest aż tak duże, nosicielami tej choroby jest bowiem zaledwie 0,1 procenta wszystkich kleszczy.

Przeciwdziałanie boreliozie

Świadomość tego, jak niebezpieczne potrafią być kleszcze sprawia, że coraz częściej możemy usłyszeć o konieczności wykonywania testów na obecność wszystkich przenoszonych przez nie chorób nawet, jeśli najbardziej obawiamy się boreliozy. Najbardziej skuteczne wydaje się badanie samego kleszcza, które pozwala na ustalenie, czy może być on nosicielem chorób groźnych dla ludzi. Wyniki zwykle otrzymuje się w ciągu doby i jeśli potwierdzą one zakażenie, natychmiast można przystąpić do leczenia pacjenta.

Metoda PCR

Jeśli od ukąszenia nie minęły jeszcze dwa tygodnie, a sama choroba nie zdążyła się rozwinąć, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wykonanie testu metodą PCR Real Time. Test ten obejmuje aż sześć patogenów, które są przenoszone przez kleszcze. Już po kilku dniach od ukąszenia mogą się one zagnieździć w mięśniach, ścięgnach, stawach, a nawet w układzie nerwowym, jeśli więc zagrożenie zostanie zdefiniowane w porę, można będzie zapobiec nie tylko samej chorobie, ale i ewentualnym powikłaniom. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy od ukąszenia minęło więcej niż dwa lub trzy tygodnie. Na szczęście, nawet wówczas nie jesteśmy bezbronni, możemy bowiem zdecydować się na tak zwany test serologiczny. I on wykrywa sześć patogenów i pozwala na podjęcie leczenia. Pozytywny wynik testu jest sygnałem, aby udać się do lekarza.

Autor

dr Wojciech Jarosz

Redakcja leczymyborelioze.pl