Jak sobie radzić, gdy zaatakuje nas kleszcz?

Osoby, które są zainteresowane powiązaniami, z jakimi mamy do czynienia pomiędzy kleszczami i boreliozą powinny pamiętać, że pierwsze kleszcze odpowiedzialne za przenoszenie tej choroby pojawiają się w tym samym momencie, w którym temperatura przekracza zero stopni, a co za tym idzie, jedynie podczas największych mrozów możemy mieć pewność, że nic nam nie grozi.

Nawet łagodna zima czyni nas zatem podatnymi na ukąszenia, stąd też warto zdobyć wiedzę na temat tego, jak rozpoznać, że staliśmy się ofiarami boreliozy. Na świecie występuje nawet 850 gatunków kleszczy, choć znacznie korzystniejszy z punktu widzenia medycyny jest ich podział na trzy rodziny.

Gatunki kleszczy

Przedstawicielami pierwszej są tak zwane kleszcze miękkie, dla których charakterystyczne jest to, że nie gubią pancerza, mamy jednak do czynienia również z kleszczami twardymi oraz z gatunkami mieszanymi, które nie są jeszcze poddane aż tak dokładnym badaniom, jak przedstawiciele dwóch wiodących rodzajów. Borelioza oraz wirus kleszczowego zapalenia mózgu jest przenoszony przez kleszcze twarde. Te można spotkać w całej Polsce, choć to region północno-wschodni uchodzi za ten, w którym występują one w największej liczbie.

Niebezpieczny kleszcz

Sam atak jest zwykle bezbolesny, a kleszcze mają tendencję do szukania w ludzkim ciele przede wszystkim miejsca wilgotnego i dobrze ukrwionego, które charakteryzuje się cieńszą skórą. Idealnym miejscem są więc pachy, tak zwane doły podkolanowe, owłosiona skóra głowy, uszy i okolice narządów płciowych.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Gdy już znajdziemy kleszcza na naszym ciele musimy pamiętać o tym, że smarowanie go tłuszczem i wyciskanie nie są najlepszymi rozwiązaniami. Istnieje wtedy ryzyko, że pasożyt przekaże do rany wymiociny lub ślinę. Najlepiej zatem zaopatrzyć się w specjalną pęsetę. Kleszcz powinien zostać złapany jak najbliżej skóry, a samo jego usuwanie powinno odbywać się w sposób delikatny, a jednocześnie zdecydowany.

Jak uniknąć kleszcza?

Znacznie lepszą ochroną jest jednak prewencja, dobrze więc pamiętać o tym, że w lesie warto przebywać w spodniach, jeśli zaś planujemy grzybobranie – także gumowce.

Autor

Michał Stankiewicz

Redakcja leczymyborelioze.pl