Jak leczy się boreliozę?

Bez względu na to, czy przebywamy w lesie, na łące, czy też na przedmieściach, musimy liczyć się z tym, że na swojej drodze spotkamy kleszcze. Ich stale rosnąca liczba przyczynia się do tego, że również problem boreliozy staje się coraz poważniejszy. Oczywiście, nie każdy kleszcz, z którym będziemy mieli do czynienia, jest tym, który wywołuje boreliozę.

Po czym poznać boreliozę?

Jeśli więc odkryjemy jego obecność na ciele, zachowajmy ostrożność, ale nie wpadajmy w panikę. Konieczna jest przede wszystkim obserwacja własnego ciała i interwencja natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów, które mogłyby wywołać niepokój. Nie brakuje osób zastanawiających się nad tym, czy boreliozy nie można byłoby leczyć samodzielnie, warto mieć jednak świadomość, że taki pomysł nie należy do najlepszych. Mamy do czynienia z poważną chorobą, konieczne jest więc nie tylko konsultowanie jej z lekarzem, ale i branie sobie do serca jego rad. Jeśli borelioza jest już zdiagnozowana (a okazuje się, że nie zawsze jest to proste), zwykle stosowaną metodą leczenia jest antybiotykoterapia.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy – jakie są obecnie najskuteczniejsze metody leczenia boreliozy

Co ciekawe, analizując metody leczenia boreliozy możemy wskazać na dwie wybijające się ponad inne. Część lekarzy stawia na doksycyklinę, podczas gdy inni wychodzą z założenia, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest podawanie choremu antybiotyków w naprawdę dużych dawkach. Doksycyklina jest podawana przede wszystkim wówczas, gdy choroba jest diagnozowana we wczesnej fazie.

Samo leczenie nie jest długie i trwa do trzech tygodni. Zwykle już taka terapia pozwala zapomnieć o tym, że miało się do czynienia z boreliozą, choć zdarzają się też nawroty choroby. Na szczęście, z sytuacjami takimi mamy do czynienia na tyle rzadko, że metoda ta jest uznawana za wyjątkowo skuteczną. Alternatywą dla doksycykliny jest intensywna antybiotykoterapia. Jest to sposób cieszący się popularnością przede wszystkim dlatego, że może być stosowany nawet wówczas, gdy choroba jest wykrywana w stosunkowo późnym stadium jej rozwoju. Niestety, jest to również metoda mniej bezpieczna już choćby dlatego, że stanowi zagrożenie dla naturalnej flory bakteryjnej naszego organizmu.

Autor

Magdalena Glińska

Redakcja leczymyborelioze.pl