Jak diagnozuje się boreliozę?

Choroba z Lyme znana lepiej jako borelioza to zakaźne schorzenie pochodzenia bakteryjnego. Jest to przy tym schorzenie bardzo groźne. Może dotykać wielu narządów i jeśli w porę nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Najbardziej niebezpieczny jest sam okres rozwoju choroby, ta bowiem w wielu przypadkach odznacza się utajonym charakterem.

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z zagrożenia, nierzadkie są też przypadki niewłaściwie stawianej diagnozy, a co za tym idzie – niewłaściwego leczenia. Problemem, z którym wielu lekarzy nadal nie potrafi sobie poradzić, jest sama wiedza na temat choroby. Borelioza jest nam znana dopiero od niedawna, co sprawia, że ciągle ma przed nami tajemnice. Największe ryzyko ukąszenia występuje od maja do października.

Jak wykryć boreliozę?

Oczywiście, trudności, na jakie napotykamy podczas diagnozowania boreliozy nie oznaczają wcale, że mamy do czynienia z chorobą niemożliwą do wykrycia. Wiele zależy jednak od samego pacjenta, który powinien zainteresować się stanem własnego zdrowia natychmiast, gdy tylko znajdzie kleszcza na swoim ciele. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że każde ukąszenie jest jednoznaczne z diagnozą boreliozy, nie należy więc wpadać w panikę bez powodu.

Przebieg boreliozy

Obserwacja to podstawa

Problemem boreliozy jest również to, że jej przebieg zwykle jest niejednoznaczny. W praktyce oznacza to, że pacjent sam powinien obserwować swój organizm, a zwłaszcza pojawiające się na ciele zmiany znane jako rumienie. Jeśli powiększają się one systematycznie, a do tego przemieszczają się, najlepiej natychmiast udać się do lekarza, rumień wędrujący jest bowiem bardzo często pierwszym objawem boreliozy.

Jak diagnozuje się boreliozę?

Oczywiście, pełne wyleczenie choroby jest możliwe nawet wówczas, gdy zostanie ona zdiagnozowana w zaawansowanym stadium, należy jednak liczyć się z tym, że będzie to czynność znacznie bardziej skomplikowana. Diagnostyka w gabinecie lekarskim odbywa się za pomocą testów. Tu najpopularniejszy jest test ELISA oraz tak zwane badanie metodą Western Blot. Poleca się też metodę PCR.

Autor

Michał Stankiewicz

Redakcja leczymyborelioze.pl