Czym charakteryzuje się borelioza?

Krętkowica kleszczowa znana lepiej jako borelioza tom przewlekła infekcja o pochodzeniu bakteryjnym, która jest w stanie zaatakować wiele narządów wewnętrznych, a nawet ludzką skórę. To jedna z chorób odzwierzęcych, którą możemy zarazić się przede wszystkim wówczas, gdy zostaniemy zaatakowani przez kleszcza.

Kleszcze znane są przede wszystkim jako zagrożenie dla ludzi, warto jednak pamiętać o tym, że żerują również na wielu innych ssakach, a także na licznych ptakach i gadach. Choć boreliozie poświęca się dziś wyjątkowo wiele uwagi, jako jednostka chorobowa została wyodrębniona relatywnie niedawno. Jej objawy kliniczne zostały opisane już dziewiętnastym stuleciu, musieliśmy jednak czekać aż do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku na pierwszą profesjonalną analizę tego niebezpiecznego schorzenia. Również w Polsce dane na jej temat są stosunkowo nowe, a pierwsze diagnozy zaczęto stawiać dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych.

Borelioza - krok po kroku

O skuteczności leczenia przesądza przede wszystkim czas, w jakim dochodzi do rozpoznania choroby, obowiązuje przy tym zasada mówiąca o tym, że im szybciej to nastąpi, tym lepiej dla chorego. Jeśli na ciele pojawi się rumień, a chory go nie zignoruje, choroba jest łatwa do wyleczenia. Jeśli jednak mamy do czynienia z powikłaniami, leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane. Nadal nie opracowano szczepionki przeciwko boreliozie, choć jesteśmy już w stanie szczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Największy wzrost zachorowań notuje się od maja do października, co pokrywa się z okresem zwiększonej aktywności samych kleszczy.

Kleszcze w ogrodzie

Sam cykl rozwojowy kleszcza najczęściej rozpoczyna się od kopulacji, do której dochodzi na żywicielu, choć może zdarzyć się tak, że samica składa jaja na roślinach. Larwy atakują zwykle drobne ssaki i gady i po pobraniu krwi odpadają od żywiciela. Nimfy, które tworzą się na tym etapie również mogą atakować kolejnych żywicielu i dopiero po tygodniu odczepiają się przyjmując dojrzałą postać. Gdy kleszcze są już dojrzałe, mogą zaatakować większe zwierzęta, w tym psy, koty oraz ludzi. Pasożytami są jednak wszystkie formy rozwojowe.

Co ciekawe, bez względu na stadium rozwojowe kleszcza, charakterystyczna jest dla niego odporność na głód. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do larw i nimf, te mogą bowiem przeżyć bez żywiciela nawet 500 dni. W każdym klimacie kleszcze są aktywne w nieco innym okresie. Na terenie polski jest to przede wszystkim wiosna oraz okres późnego lata. Najniebezpieczniejsze są te z nich, z którymi mamy do czynienia na północy, wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Autor

Magdalena Glińska

Redakcja leczymyborelioze.pl