Borelioza

Jakie będą objawy boreliozy?

Borelioza bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania będzie atakować tkankę łączną, mięśniową oraz nerwową. Pierwsze objawy choroby a więc faza wczesna miejscowa, ograniczona rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Mogą się pojawiać objawy skórne a więc rumień wędrujący, zaczerwienienie o średnicy między kilka a kilkanaście centymetrów. Może być ono lekko wypukłe, ciepłe, pojawia się bolesność przy jego dotykaniu.

Typowy rumień, który jest po ukąszeniu kleszcza będzie jaśniejszy w środku. Rumień wędrujący będzie w około 30% przypadków boreliozy, u dzieci tylko w 10%. W tej fazie występować mogą także objawy podobne do grypy. Jeśli nie będzie się podawać antybiotyków to pojawia się faza rozsiana. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy będą się pojawiać objawy wtórne. Może być zapalenie stawów, zaburzenia neurlogiczne, kardiologiczne problemy.

Jak unikać kleszczy

Pseudochłoniak boreliozowy, który będzie naciekiem w miejscu pokąsania przez kleszcza to obraz kliniczny w pierwszej fazie boreliozy. Występuje na płatku ucha, sutku bądź mosznie. Jest to znamię alternatywne. W obrębie boreliozy będzie można wyróżniać 3 fazy kliniczne a więc wczesną miejscową, rozsianą i późną,. Zmiany skórne to jednak nie jedyny objaw jaki może występować. Po około roku rozpoczyna się stan przewlekły. Lista objawów jakie daje borelioza przewkleła jest bardzo długa. Pojawiają się takie objawy jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów.

U osoby chorej może się pojawić podwójne widzenie, pojawiać się może paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, kłopoty z orientacją przestrzenną. Borelioza układu nerwowego a więc neuroborelioza stanowi około 15-40 procent wszystkich przypadków boreliozy, a objawy mogą się pojawić po ukąszeniu kleszcza i mogą z czasem narastać. Pojawiać się mogą takie objawy jak drżenie mięśni, przeczulice, parestezje, bóle korzeniowe, niedowład wiotki, drgawki, porażenie nerwów czaszkowych, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzenia intelektu.

Autor

Michał Stankiewicz

Redakcja leczymyborelioze.pl