Borelioza - powikłania sercowe i stawowe

Choć borelioza zwykle objawia się w sposób, który kojarzy się nam z grypą i przeziębieniem, gdy mamy do czynienia z przewlekłymi infekcjami, nie powinniśmy być zaskoczeni tym, że zagrożone może być nasze serce.

Powikłania sercowe boreliozy

Najpierw atakowany jest sam mięsień sercowy, z czasem zaś dochodzi do zapalenia – zarówno wsierdzia, jak i osierdzia. Konsekwencją są zwykle zaburzenia pracy serca, w tym zwłaszcza zaburzenia odnoszące się do przewodzenia impulsów nerwowych. Zaburzenia rymu serca są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, w skrajnych przypadkach zaś w niebezpieczeństwie może znajdować się nawet ludzkie życie, co również powinniśmy mieć na uwadze. Zaburzenia ustępują zwykle po sześciu tygodniach od chwili ich pojawienia się, ryzyko trwałych następstw dotyczy jednak aż co dwudziestego chorego.

Zapalenie stawów

Powikłania stawowe boreliozy

Niekiedy o trwałych następstwach można mówić również wówczas, gdy borelioza przyjmuje postać typową dla zapalenia stawów. Objawy stawowe mogą towarzyszyć zmianom skórnym, choć znane są przypadki pojawienia się ich nawet do dwóch lat od zakażenia bakterią. Najczęściej problem dotyczy stawów kolanowych, a choroba zwykle przebiega rzutami, gdzie okresy wolne od objawów są przeplatane tymi, w czasie których wspomniane objawy się zaostrzają. W tym drugim przypadku charakterystyczny jest obrzęk jednego lub dwóch stawów, choć pacjentom w znacznie większym stopniu dokuczają dolegliwości bólowe.

Zapalenie stawów ustępuje w momencie podania pacjentowi antybiotyku i nie trzeba obawiać się jego trwałych następstw. Jeśli jednak leczenie zostanie wdrożone z opóźnieniem, może pojawić się ryzyko zniekształcenia stawów. Nikt nie pozwala sobie dziś na ignorowanie boreliozy, nie oznacza to jednak, że zawsze musimy się jej obawiać. Jeśli zastosujemy odpowiednie leczenie, szansa na odzyskanie pełni sił jest ogromna. Poważnym problemem jest przede wszystkim ignorowanie niepokojących objawów i rezygnowanie z szukania pomocy. Takie podejście sprawia, że choroba może nieść za sobą następstwa szkodliwe dla zdrowia i życia.

Autor

dr Wojciech Jarosz

Redakcja leczymyborelioze.pl