BORELIOZA - CO TO JEST?

Borelioza jest także nazywana chorobą z Lyme i krętkowicą kleszczową. Jest ona znana dopiero od niedawna, ale to bardzo groźna choroba. Borelioza jest wywoływana przez bakterie, które odkryte zostały dopiero w 1982 roku. Przenoszona jest przez kleszcze i będzie dotyczyć ludzi i zwierząt. W Polsce co trzeci kleszcz jest zakażony patogenem i dlatego ich obecności w ciele nie można będzie lekceważyć.

Objawy boreliozy

Borelioza będzie się dzielić na trzy fazy kliniczne. Wczesna miejscowa, wczesna rozsiana i późna. Pierwszy objaw jest bardzo charakterystyczny, ponieważ pojawia się rumień i wysypka, która będzie przypominać tarcze strzelecką. Punkt ugryzienia przez kleszcza będzie lekko zaczerwieniony a wokoło niego pojawia się okrąg, który nie jest zaatakowany wysypką. Całość zamyka kolisty rumień, który z każdym dniem będzie się powiększał i może osiągnąć nawet 15 cm średnicy. Rumień pojawia się na skórze w ciągu 7-14 dni od ukąszenia. W niektórych przypadkach może się pojawiać również naciek zapalny nazywany jako pseudochłoniak boreliozowy.

Rumień będzie się utrzymywał do 30 dni na skórze i potem bakterie mogą się dostawać do krwi, a stamtąd mogą atakować każdy wewnętrzny narząd i rozpoczyna się również późna faza kliniczna choroby. Boreliozę skórną leczy się antybiotykami doustnymi podanymi przez lekarza.

BORELIOZA – PÓŹNE OBJAWY

Jeśli krętki, które wywołują boreliozę dostaną się do krwi mogą zacząć atakować wiele narządów w ciele człowieka. Na tej podstawie trudno będzie boreliozę zdiagnozować, bo praktycznie każdy chory ma inny zestaw objawów. Choroba atakuje stawy, zwykle duże jak kolanowy czy skokowy. Najczęściej bóle łączy się z objawami grypy, mają one tendencję do nawrotów. Jeśli organizm będzie walczył z infekcją może być osłabiony, przy boreliozie będzie spadać masa ciała, wypadać będą włosy. Może się pojawiać zmęczenie, ociężałość a także napady bezsenności.

Ukąszenie przez kleszcza

Chorzy skarżyć się będą również na drętwienie kończyn, może się pojawić zaburzenie zmysłu smaku. Daje pojawiają się takie objawy jak dreszcze, poty, uderzenia gorąca, które mogą być kojarzone jako objaw grypy. Borelioza przewlekła jest bardzo niebezpieczna.

BORELIOZA NEUROTYCZNA, NEUROBORELIOZA

Największy problem będą powodować krętki, które dostały się do układu nerwowego. Taka odmiana jest nazywana neuroboreliozą. W najcięższych przypadkach może się to skończyć nawet zapaleniem opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu. Podobnie będzie przy zakażeniu opon mózgu innymi drobnoustrojami.

BORELIOZA - INNE OBJAWY

Borelioza może również występować w postaci zapalenia mięśnia sercowego, objawia się zaburzeniami rytmu serca co może stanowić zagrożenie życia. Pojawiać się mogą bóle w klatce piersiowej, skoki ciśnienia, uszkodzenie budowy serca.

Autor

dr Wojciech Jarosz

Redakcja leczymyborelioze.pl